W piątek 30 sierpnia przed bramą Stoczni Szczecińskiej odbyły się obchody 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Nadane przez Prezydenta RP odznaczenia wręczyła szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Minister Szymańska odczytała też list od Prezydenta Andrzeja Dudy.

- Brama Stoczni Szczecińskiej stanowi symbol najważniejszych etapów polskiej historii najnowszej. Tragicznych wydarzeń z grudnia 1970 roku – strajków, które w Szczecinie trwały najdłużej i zostały brutalnie spacyfikowane. Buntu, który tlił się przez całe lata 70., by wybuchnąć na nowo latem 1980 roku. Porozumień sierpniowych, które tutaj miały swój początek. Epopei podziemnej „Solidarności” w okresie stanu wojennego i całych lat 80. Przełomu roku 1989 i nadziei, jakie obudził on w milionach Polaków. napisał Prezydent RP Andrzej Duda

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

- Bunt Sierpnia’80 to jeden z kamieni milowych naszych zmagań o wolność, które doprowadziły Polskę do upadku komunizmu, a Europę do zniesienia podziałów i zjednoczenia.

Uroczystości zakończyło składanie wieńców pod tablicą upamiętniającą poległych w czasie wydarzeń grudnia 1970 r.

fot. Mariusz Hałgas
Wirtualne Police - police24.pl