W piątek, 17 sierpnia o godzinie 12.00 na płycie placu Solidarności (Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy), zostanie otwarta plenerowa wystawa „Samotny strajk. Sierpień 1988”.  To jedno z wydarzeń, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, cyklu „Szczecin’88 – tu zaczęła się wolność”.

 POLUB NAS #wirtualnepolice

Plenerowa wystawa czasowa przypomina mało znane strajki z 1988, które wybuchły w kilku ośrodkach w Polsce, w tym w Szczecinie. Choć ich zasięg był niewielki, ich znaczenie było nie do przecenienia – w trakcie ich trwania władze komunistyczne zaproponowały podjęcie dialogu z opozycją, czego symbolem stały się obrady Okrągłego Stołu i ostatecznie demontaż systemu komunistycznego w Polsce. Ekspozycja ma pokazać przede wszystkim samotność strajkujących oraz sprowokować do dyskusji na temat wyjątkowości postaw buntu, protestu wobec totalitaryzmów, odwagi i determinacji, które są udziałem zawsze tylko bardzo niewielkiej części społeczeństwa.

W ramach wystawy zostaną pokazane po raz pierwszy dokumenty Marynarki Wojennej, wykonującej sfingowane desanty na port podczas trwania strajku – do tej pory zastrzeżone, powszechnie dostępne będą dopiero pod koniec sierpnia br.

Na planszach zaprezentowane zostaną też zdjęcia i dokumenty ze zbiorów prywatnych osób zaangażowanych w Sierpień ′88 a także Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Przywołane będą także sylwetki istotnych postaci zaangażowanych w strajk i w pomoc dla strajkujących i ich rodzin,
w większości dziś już zapomnianych – opis wydarzeń wzbogacą relacje świadków historii.

Kontrapunktem do materiałów strajkowych będą materiały pokazujące codzienne życie miasta, które tak naprawdę nie było zainteresowane strajkiem. Sporo miejsca na wystawie zajmą też zdjęcia, dokumenty i relacje pokazujące działania władz, które robiły wszystko, aby stłumić strajk. Ekspozycja stanowi świadectwo działania ówczesnego systemu u jego schyłku, różnych postaw ludzi, ich oczekiwań, nadziei i zwycięstw.

Wystawę będzie można oglądać na pl. Solidarności od 17.08. do 15.10.2018.