Dzisiejszej nocy o godz. 2:14 do stanowiska kierowania KP PSP w Policach wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w zabudowie bliźniaczej przy ul. Krajobrazowej w Dobrej. Do zdarzenia zadysponowano miejscową jednostkę OSP i pobliską z Wołczkowa oraz równolegle najbliższą jednostkę Państwowej Straży Pożarnej - JRG nr 3 ze Szczecina.

 POLUB NAS #wirtualnepolice

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu z OSP Dobra strażacy zastali pożar garażu w budynku mieszkalnym. Ustalono też, że w budynku znajduje się mężczyzna, a pozostali mieszkańcy - kobieta z trójką dzieci opuścili budynek przed przybyciem straży pożarnej.

Do budynku weszło 2 ratowników z OSP Dobra w celu uratowania mężczyzny. Wnętrze mieszkania było całe zadymione i unosiły się gorące gazy ze względu na pożar drzwi łączących garaż z mieszkaniem. W trakcie wchodzenia po schodach roty na 1 piętro, jednemu ze strażaków uległ awarii sprzęt Ochrony Dróg Oddechowych  i był zmuszony opuścić strefę niebezpieczną. Drugi ze strażaków nie bacząc na brak asekuracji dalej kontynuował swoje działania i pomimo zerowej widzialności odnalazł nieprzytomnego mężczyznę, którego niezwłocznie zaczął samodzielnie ewakuować po korytarzu, a następnie po klatce schodowej. Przy ewakuacji mężczyzny po schodach strażakowi pomógł funkcjonariusz policji z komisariatu w Mierzynie, który ryzykując własnym zdrowiem wbiegł do budynku. Po chwili przybyły zastępy z JRG nr 3 ze Szczecina i pomogli wynieść osobę na zewnątrz. Mężczyźnie udzielono pierwszej pomocy i przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. Następnie przystąpiono do działań gaśniczych oraz do przeszukania całego mieszkania. Ratownicy w tym czasie udzielali pomocy wszystkim ewakuowanym z budynku (kobiecie i trójce dzieci). Pięć osób  zostało przetransportowanych do szpitala. 

Działania ratowniczo-gaśnicze trwały 3 godziny i brały w nich udział: 2 zastępy z OSP Dobra, 1 zastęp z OSP Wołczkowo, 2 zastępy z JRG nr 3 Szczecin, 3 karetki ZRM, Policja, Pogotowie Energetyczne i Pogotowie Gazowe.

tekst i fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Policach