Miejski Ośrodek Kultury w Policach zaprasza na dwa wernisaże. Dwie wystawy jednego autora dzień po dniu. 21 listopada o godz. 18  w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej - „KRAINA” – Wojtek Moskwa a 22 listopada godz. 19 w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach - „SANSARA” – Wojtek Moskwa.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


„KRAINA” – Wojtek Moskwa

(…) W fotografiach Wojtka Moskwy odnalazłem atmosferę mitu. Nie znam tak wyciszonej, syntetycznej i świadomej rejestracji ducha terenów położonych przy wąskim torze. Nie potrafię zgadnąć, czy Moskwa fotografuje jawę czy też sen, czy zasadził się na realny świat, czy też trafił w miejsca, które nie istnieją do końca. (Fragment pochodzi z albumu opisującego wystawę „KRAINA. Opowieść o wąskim torze”. Autorem tekstu jest Michał Olszewski, pisarz i dziennikarz z Ełku.)

„KRAINA” Wojtka Moskwy to efekt półrocznej wędrówki (2015/ 2016 rok ) po wschodnich rubieżach Mazur. Projekt, śladami sieci torów Ełckiej Kolei Wąskotorowej, zrealizowany był dla Muzeum Historycznego w Ełku. Sieć kolejowa łączy Ełk z Sypitkami. Wystawa składa się z 40 fotografii które przedstawiają wyjątkowe miejsca i krajobrazy. Nierzadko te dzikie, sfotografowane przez Moskwę, tereny niedostępne są dla turystów.

Wszystkie kadry zarejestrowane zostały na negatywach Ilford, średnioformatowym aparatem Hasselblad.

21 listopada 2019 r. godz. 18:00
Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej
Zalesie 4, 72-004 Tanowo
Wstęp wolny

„SANSARA” – Wojtek Moskwa

Wyposażony w średnioformatowy, analogowy aparat przemierzył tysiące kilometrów. Po wyprawie do Nepalu w 2012 roku, zaczął zgłębiać zjawisko kremacji, powszechne w tamtym regionie (ujęte na jednej z fotografii). W swych twórczych poszukiwaniach doszedł do pojęcia sansary, które stało się sednem jego wędrówek. Sansara w hinduizmie i buddyzmie oznacza nieustanne wędrowanie, cykl reinkarnacji, któremu od niezmierzonego okresu podlegają wszystkie żywe istoty.

Na wystawę składają się kwadratowe fotografie w formatach od 20 cm do 90 cm. Prace, zostały przygotowane w takich formatach, by żaden szczegół nie umknął naszej uwadze. Zdjęciom towarzyszą osobiste teksty, które autor napisał ponad rok po wyprawie. Zawarł w nich historie towarzyszące ich powstawaniu przemyślenia i wspomnienia.

„(…) Prace Wojtka Moskwy są dla mnie bardzo ciekawym zjawiskiem udowodnienia ciągłej i nieprzerwanej wartości klasycznej fotografii czarno-białej. Atrakcyjny i egzotyczny temat jak NEPAL, widzialny na tysiącach turystycznych kolorowych zdjęć, na jego fotografiach nabiera szczególnej szlachetności. Zdjęcia są przemyślane, świetnie skomponowane, różnorodne i stanowią zwartą całość. (…)” (Marek Grygiel – historyk sztuki i kurator wystaw fotograficznych)

Wernisaż w polickiej Galerii OBOK będzie okazją do osobistego poznania niezwykle ciekawej osobowości Wojtka Moskwy. Będzie można zakupić prace oraz album zawierający pokaźną ilość, fascynujący fotografii.

22 listopada 2019 r. godz. 19:00
Miejski Ośrodek Kultury
ul. Siedlecka 1a, 72-010 Police
Wstęp wolny

O ARTYŚCIE:

Wojtek Moskwa – artysta fotograf, ur. 1976 w Ełku, mieszka w Warszawie. W 2001 ukończył Politechnikę Gdańską, po dwóch latach porzucił pracę w zawodzie dla fotografii.

Ważniejsze nagrody:

  • 2008 – Pilzner Urquell International Photography Awards w USA, II nagroda
  • 2015 – GRAND PRIX FOTOFESTIWAL 2015 – wyróżnienie
  • 2019 – fotograf miesiąca magazynu SZEROKI KADR