reklama

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Policach, burmistrz Polic Władysław Diakun poinformował o szczegółach akcji usunięcia i wywiezienia 250-kilogramowej bomby lotniczej z czasów II wojny światowej. Na czas działań patrolu saperskiego zarządzono ewakuację w promieniu 1,5 km. Jak poinformował starosta Andrzej Bednarek w strefie rażenia jest 25 tys. mieszkańców.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Bomba została znaleziona 5 grudnia na terenie ZWIK przy ul. Tanowskiej w Policach.

- Podczas prac ziemnych wykonywanych przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji odnaleziono bombę lotniczą z okresu II wojny światowej, której promień rażenia saperzy określili na 1,5 km - powiedział Władysław Diakun, burmistrz Polic. - Postanowiłem, aby ewakuacja odbyła się w najbliższą niedzielę. Pluton saperski o godzinie 9.00 podejmie próbę usunięcia i przewiezienia bomby - mówił  burmistrz Polic podczas dzisiejszej sesji.

Cała operacja ma potrwać do godz. 12.00. Trwa ewakuacja szpitala, ewakuowany będzie hotel Dobosz i mieszkańcy w promieniu 1,5 km od miejsca, w którym została znaleziona bomba. Z ewakuacji wyłączone zostały ulice: Piaskowa, Okulickiego, 26 Kwietnia, Roweckiego, 1 Maja, Bursztynowa, Korczaka i Kresowa. Ewakuacja nie obejmie także mieszkańców Osiedli Mścięcino i Jasienica.

- Obszar rażenia został określony przez pluton saperski i musimy się do tego dostosować - podkreślił Władysław Diakun. - To nie w mojej kompetencji jest określenie tego obszaru.

Przygotowano trzy miejsca dla ewakuowanych: Szkoła Podstawowa nr 8 w Policach przy ul. Piaskowej, Szkoła Podstawowa nr 2 w Mścięcinie, filia Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Tanowskiej.

Między godziną 9.00 a 12.00 zamknięte zostaną drogi, wstrzymana zostanie komunikacja miejska. Do zabezpieczenia zadysponowana zostanie Policja, Straż Miejska i Żandarmeria Wojskowa.

Usunięta z Polic bomba lotnicza zostanie przewieziona na poligon w Drawsku Pomorskim i tam zdetonowana.