Dzisiaj (4 października) od 7 do 9 trwał protest mieszkańców Pilchowa, którzy walczą o przekształcenie szkoły filialnej w 8-klasową szkołę podstawową. Przez dwie godziny przejazd przez Pilchowo był mocno utrudniony – protestujący przechodzili przez pasy, jedynie co jakiś czas pozwalając przejechać samochodom.

 POLUB NAS #wirtualnepolice

Zapis wideo TRANSMISJI NA ŻYWO z Pilchowa

Dzisiejszy protest dotyczył usamodzielnienia szkoły w Pilchowie. Rodzice uczniów szkoły filialnej chcą aby ta placówka była, nie jak dotychczas, szkołą filialną, sześcioklasową a pełną, ośmioklasową, samodzielną szkołą podstawową.

– Uczniowie, którzy uczęszczają do naszej szkoły, mają bardzo dobre wyniki w nauce i tego należy pilnować, jak również myśleć o rozwoju tej placówki, bo przecież nasza miejscowość się cały czas rozrasta – podkreślał Ireneusz Todorski, sołtys Pilchowa. – Uważamy, że nasze dzieci powinny chodzić tutaj do szkoły przez 8 lat, skończyć tę szkołę i dopiero iść dalej.

– Walczymy o samodzielną szkołę, ponieważ ta szkoła ma ponad 70-letnią historię, na dobre to przez prawie wszystkie lata była szkołą samodzielną – tłumaczyła Agnieszka Kuza, rodzic ucznia uczęszczającego do szkoły w Pilchowie. – Rodzice robili wszystko, aby doposażyć tę szkołę m.in. w poidełka, ścieżkę edukacyjną, świetlicę.

– Nie chcemy wygaszać tej szkoły – zadeklarował Maciej Greinert, zastępca burmistrza Polic. – Nigdy takiego pomysłu nie było.

Zdaniem zastępcy burmistrza Polic szkoła w Pilchowie nie ma jednak wystarczającej bazy lokalowej, aby być szkołą 8-klasową. Uchwalona przez Radę Miejską w Policach sieć szkół zakłada, że szkoła filialna w Pilchowie będzie placówką 6-klasową.