30 marca br. burmistrz Polic Władysław Diakun wysłał do Komisarza Wyborczego w Szczecinie pismo z informacją, że nie widzi możliwości bezpiecznej organizacji wyborów prezydenckich na terenie Gminy Police.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


- W trosce o zdrowie i życie mieszkańców Gminy Police oraz pracowników Urzędu Miejskiego w Policach, w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem wywołującym chorobę Covid-19 informuję, że nie istnieją możliwości bezpiecznego i należytego przeprowadzenia zarządzonych na 10 maja 2020 roku wyborów prezydenckich na terenie Gminy Police – napisał burmistrz Władysław Diakun.

W chwili obecnej Urząd Miejski w Policach pracuje w ograniczonym zakresie, nie przyjmuje wszystkich interesantów, tylko pojedyncze, szczególnie uzasadnione przypadki.

- Sytuacja ta nie pozwala na zorganizowanie pierwszych posiedzeń obwodowych komisji wyborczych, w trakcie których do urzędu może przyjść ponad 200 osób. Dodatkowo komisje muszą zostać przeszkolone, co biorąc pod uwagę warunki, nie jest możliwe bez narażania zdrowia pracowników urzędu, oraz członków komisji. Ponadto większość pracowników zatrudnionych przy organizacji wyborów wykonuje pracę w trybie zdalnym ze względu na opiekę nad dziećmi powyżej 8 roku życia – czytamy w piśmie do Komisarza Wyborczego.

Każde wybory to także zwiększony ruch mieszkańców chcących dopisać się do spisu wyborców.

- Przy dalszej ograniczonej pracy urzędu, będę zmuszony odmawiać mieszkańcom skorzystania z tego prawa. Chciałbym także zauważyć, że środki przekazane na organizację wyborów w żaden sposób nie pokrywają kosztów związanych z zabezpieczeniem komisji w maseczki, płyny dezynfekujące, jednorazowe długopisy czy rękawiczki – napisał burmistrz Polic. - Biorąc pod uwagę powyższe jeszcze raz podkreślam, że nie widzę możliwości bezpiecznej organizacji wyborów prezydenckich na terenie Gminy Police.

LINK DO PISMA W FORMACIE PDF