Wprowadzamy kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniamy zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszamy działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Na dzisiejszej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych obostrzeniach w walce z koronawirusem.

- Stoimy przed bardzo trudnym wyborem. Albo sytuacja będzie dramatycznie gorsza w najbliższym miesiącach, albo będzie trudniejsza, ale możliwa do zarządzenia, do wprowadzenia odpowiednich reguł, procedur w służbie zdrowia, zasad izolacji – mówił premier Mateusz Morawiecki. - Docierają do nas informacje z krajów Europy Zachodniej, od naszych partnerów. Sytuacja tam jest trudna i chcemy za wszelką cenę tego uniknąć. Chcemy być przygotowani na rosnącą liczbę zarażeń i jednocześnie wypłaszczać krzywą zakażeń.

Wprowadzamy obowiązek utrzymania min. 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku będą:

 • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
 • osoby niesamodzielne.

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

Kolejne kroki w walce z koronawirusem to ograniczenie korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad, ograniczenie możliwości korzystania z rowerów miejskich.

- Wprowadzamy również ograniczenia dotyczące punktów handlowych i usługowych. Zamknięte będą wszystkie salony fryzjerskie, kosmetyczne, piercingu etc. – mówił M. Morawiecki

Salony urody będą zamknięte:

 • zakłady fryzjerskie
 • zakłady kosmetyczne
 • salony piercingu
 • salony tatuażu

Wprowadzone zostają limity korzystania z kas, do 3 osób na jedną kasę. Jeżeli jest 5 kas, to w sklepie może przebywać 15 osób. W urzędach pocztowych, ze względu na wieksze ścisnięcie powierzchni, ten limit to 2 osoby na jedno okienko.

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

 • sklepy i punkty usługowe – max.3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia,
 • targowisko – max. 3 klientów na punkt handlowy,
 • placówki pocztowe – max. 2 osoby na okienko pocztowe.

Obowiązek noszenia rękawiczek w sklepach.

 • od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,

W weekendy będą zamknięte wszystkie sklepy budowlane. Pozostawiamy otwarte, tak jak do tej pory, sklepy spożywcze, drogerie czy apteki.

Sklepy spożywcze, drogerie czy apteki - od 10 do 12 są otwarte tylko dla osób powyżej 65 roku życia.

 • w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia

- Setki milionów ludzi boją się o swoje zdrowie. Przy zachowaniu dystansu i odpowiednich warunków higienicznych można pracować, ale trzeba tak zorganizować pracę, żeby ludzie byli wyposażeni w środki higieniczne i do dezynfekcji - mówił Mateusz Morawiecki.

Ogranicza się działalność hoteli i obiektów noclegowych. Wyjątkiem będą miejsca wykorzystywane do kwarantanny lub przez osoby w celach zawodowych, np. przez pracowników firm budowlanych.

 • Goście, którzy przebywają w tych obiektach muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

 • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
 • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Rozszerzona formuła kwarantanny 

Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.

PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:

 • powrotu z zagranicy
 • kontaktu z zarażonym

– Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Limit miejsc w autobusach wszystkich przewoźników, również przewoźników prywatnych.

Na czas pandemii #koronawirus odwołane zostają wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne do wykonania.

- Nakładamy obowiązek dezynfekowania dystrybutorów na stacjach i miejsc, gdzie wciskamy chociażby kod PIN – informował premier.