Prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w inauguracji kolejnego etapu inwestycji „Polimery Police” podkreślał, że to ogromna inwestycja, na światowym poziomie nowoczesności.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


- Chcę bardzo serdecznie pogratulować tej inwestycji, która trwa, ale inwestycji, która właśnie – śmiało można powiedzieć – w tym momencie domknęła swój decydujący etap, choć nie odbywał on się tu, na tym polu, gdzie trwają prace budowlane. Czasem, w żargonie ludzi zajmujących się finansami, nazywa się to montażem finansowym – mówił Prezydent RP Andrzej Duda.

Całkowity szacowany budżet projektu wynosi ponad 1,5 mld EUR. Budowa ma zostać zakończona już w 2022 r.

Przeczytaj również artykuł: Projekt "Polimery Police" z pełnym finansowaniem

- Ta inwestycja już się toczy. Ona zmieni oblicze Polic – jako miasta, jako miejsca w Europie i Rzeczypospolitej na mapie przemysłowej naszego kraju. Zmieni także miejsce Zachodniopomorskiego – jako ziemi, województwa na mapie przemysłowej naszego kraju. To niezwykle ważne, i jest to dzisiaj ogromny powód do dumy – mówił A. Duda.

Moce produkcyjne instalacji polipropylenu wyniosą 437 tys. ton rocznie. Szacuje się, że w momencie uruchomienia polickiej instalacji popyt na to tworzywo w Europie przekroczy 12 mln ton rocznie.  Polipropylen jest jednym z podstawowych tworzyw, stanowi blisko 20% całego rynku tych materiałów w Europie. Ze względu na swoje właściwości (m.in. wytrzymałość temperaturową, chemiczną, niską gęstość, transparentność), jest powszechnie wykorzystywanym tworzywem w większości gałęzi gospodarki, w tym w sektorze opakowaniowym, tekstylnym, medycznym, motoryzacyjnym czy też budowlanym.

- Cieszę się ogromnie, że to właśnie się dzieje, że w tym momencie jest to realizowane na naszych oczach, że w Polsce będzie zakład, który w ogromnym stopniu zabezpieczy europejskie, ale w jakiejś części na pewno i światowe zapotrzebowanie na polipropylen – tworzywo sztuczne, które dziś jest tak niezwykle popularne i jednocześnie należy do tych tworzyw, które – jak na warunki tworzyw sztucznych – są jeszcze najbardziej sprzyjające środowisku naturalnemu, stosunkowo najłatwiejsze w rozłożeniu i zabezpieczeniu środowiska naturalnego przed negatywnym wpływem tych tworzyw. W związku z powyższym rzeczywiście jest to pójście w absolutną nowoczesność, awangardę tego, o czym mówimy – że musimy także tworzyć przemysł, który w jak największym stopniu sprzyja środowisku naturalnemu – powiedział prezydent.

Projekt realizowany jest przez Hyundai Engineering Co. Ltd. Firma pod koniec 2019 roku rozpoczęła prace związane z realizacją polickich polimerów. Zgodnie z harmonogramem prace budowlane zaczęły się już w styczniu 2020 r., a testowy rozruch instalacji do produkcji polipropylenu zakładany jest w II kwartale 2022 r.

- Dziękuję Pani Ambasador za wkład pracy w to, by ten kontrakt został związany, i by Hyundai Engineering włączył się także w stworzenie mechanizmu finansowania tej wspaniałej inwestycji – mówił Andrzej Duda. - Chcę pogratulować Panu Prezesowi, władzom Azotów, władzom woj. zachodniopomorskiego, ale także mieszkańcom Polic i całego województwa – wszystkim, którzy pracują w Zakładach Chemicznych „Police” i którzy w przyszłości będą tu pracowali. Bo są to nowe miejsca pracy, coś co w przyszłości przyciągnie tu – mam nadzieję – młodą kadrę inżynierską, która próżno by szukała tak nowoczesnego zakładu chemicznego w całej Europie.