We wtorek 24 kwietnia, przed Sesją Rady Miejskiej w Policach, odbyła się uroczystość inaugurująca obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Gminie Police. Przy dźwiękach hymnów: Polski i Unii Europejskiej wciągnięto na maszty flagi Polski, Unii Europejskiej i Polic.

 POLUB NAS #wirtualnepolice

Flagę Polski wspólnie na maszt wciągnęli: burmistrz Polic Władysław Diakun oraz sekretarz Gminy Police Agnieszka Komor, flagę Unii Europejskiej wiceburmistrzowie Polic – Jakub Pisański i Maciej Greinert a flagę Polic przewodniczący Rady Miejskiej w Policach Witold Król oraz Elżbieta Jaźwińska -wiceprzewodnicząca RM.

Kolejnym punktem obchodów rocznicowych było wręczenie okolicznościowych medali radnym Rady Miejskiej w Policach, przewodniczącemu Rady Powiatu Polickiego i zarządowi Powiatu Polickiego.

11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa i na mapę Europy powróciła Polska, po ponad stu latach zaborów. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. 

fot. police.pl