W Wielką Sobotę, spotykamy się przed kościołami, przy kapliczkach aby poświęcić pokarmy na wielkanocny stół. Przystrojone koszyczki wypełnione przyozdobione jajkami (pisanki, kraszanki), chlebem, kiełbasą, czy też innymi wędlinami to jedna z najbardziej znanych polskich tradycji.

reklama


fot. archiwum / 2019

W tym roku ze względu na pandemię można również samemu, w domu przed śniadaniem wielkanocnym pobłogosławić pokarmy wielkanocne.

W koszyczku powinno się znaleźć ciasto, sól, chrzan, figurka baranka - w niektórych regionach Polski także pieprz oraz ser. Są to produkty, których nie może zabraknąć w tradycyjnej polskiej kuchni - a ich błogosławieństwo według ludowych przekonań ma zapewnić ich dostatek. Poza tym skład "święconki" ma także swoją symbolikę - m.in. jajko to symbol nowego życia, a chleb to przecież bardzo istotny dla każdego chrześcijanina symbol.

Wieczorem w Wielką Sobotę w kościołach odprawiana jest Liturgia Wigilii Paschalnej, należąca do obchodów Niedzieli Wielkanocnej. Wigilia Paschalna jest centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego, najważniejszym wyrazem liturgicznej celebracji misterium paschalnego.

Liturgia składa się z 4 części - z Liturgii Światła zakończonej Orędziem Wielkanocnym kiedy to ogłaszane jest zmartwychwstanie Jezusa, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej oraz Liturgii Eucharystycznej.