Dzisiaj (14 czerwca) w Policach obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Pod pomnikiem w Trzeszczynie i przy kamieniach-pomnikach upamiętniających ofiary filii Obozu Koncentracyjnego Stutthof w Mścięcinie, przedstawiciele samorządów gminnego i powiatowego oraz szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady obchodzony co roku 14 czerwca, uchwalony został 8 czerwca 2006 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz.

W latach 1938–1945 na terenie Pölitz znajdowała się fabryka benzyny syntetycznej Hydrierwerke Pölitz AG. Do pracy w tak ogromnej fabryce zatrudniano robotników cywilnych, pracowników przymusowych, jeńców wojennych oraz więźniów obozu koncentracyjnego. Kwaterowano ich w obozach wokół Hydrierwerke. Były nimi: Nordlager, Pommernlager, Wohnschiff Bremerhaven, Tobruklager, Wullenweverlager, AEL Hägerwelle oraz KL Stutthof filia Pölitz. Ocenia się, że w czasie II wojny światowej z głodu, chorób, wycieńczenia pracą oraz w wyniku okrucieństwa oprawców zginęło około 13 tysięcy ludzi, głównie Polaków. (źródło: www.skarb.police.pl)