W ostatnich dniach policjanci otrzymali sygnały o kilku próbach wyłudzeń pieniędzy metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. Kolejny raz przestępcy chcieli wyłudzić gotówkę od mieszkańców naszego powiatu. Policja przestrzega przed przekazywaniem pieniędzy nieznajomym i apeluje o czujność!


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Tylko w ciągu dwóch dni policjanci otrzymali 7 zgłoszeń od mieszkańców powiatu o próbie wyłudzenia pieniędzy na „policjanta”.

- Jak ustalili funkcjonariusze, do zgłaszających starszych osób dzwonił mężczyzna, który podszywając się za policjanta pytał czemu osoba nie stawiła się na wezwanie, informując, że ktoś posłużył się fałszywym dowodem osobistym na jego nazwisko. Dzwoniący mężczyzna dopytywał jednocześnie czy w mieszkaniu są jakieś pieniądze, czy na koncie bankowym posiada oszczędności. Oszuści próbowali też uzyskać dane rozmówcy, pesel i numer konta bankowego tłumacząc, że to pozwoli zabezpieczyć jego środki – informuje mł. asp. Katarzyna Leśnicka oficer prasowy KPP w Policach.

Oszuści podawali się również za wnuczka, który bardzo potrzebuje pieniędzy albo za syna, który spowodował wypadek i teraz potrzebuje środków finansowych.

- Jak wynika z naszych ustaleń, żadna ze zgłaszających osób nie dała się nabrać i nie przekazała oszustom żadnych pieniędzy – informuje mł. asp. Katarzyna Leśnicka.

Na szczęście, coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają oszuści i jak nie stać się ich ofiarą.

- Pamiętajmy jednak, że przestępcy nie pozostają w tyle i modyfikują swoje działania aby skutecznie wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców - apeluje mł. asp. Katarzyna Leśnicka.