Stowarzyszenie SOS dla Rodziny, Miasto Stargard, Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz animatorka Joanna Pałka to tegoroczni laureaci konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Lider Ekonomii Społecznej”. Zwycięzców poznaliśmy 5 października podczas konferencji „Nowe wyzwania w ekonomii społecznej”, która odbyła się w Policach w restauracji „Włoski Ogród”, prowadzonej przez Centrum Integracji Społecznej „SOS”.

 POLUB NAS #wirtualnepolice

Tytułem „Lidera Ekonomii Społecznej” mogą posługiwać się  osoby i podmioty, które najefektywniej w swojej działalności propagują ideę ekonomii społecznej. Przyznawany jest w czterech kategoriach: Samorząd przyjazny ekonomii społecznej, Podmiot ekonomii społecznej, Animator ekonomii społecznej (osoba fizyczna) oraz Przyjaciel ekonomii społecznej (podmiot prywatny).

– Ekonomia społeczna, mimo że nie kryją się za nią wielomilionowe projekty i inwestycje, zmienia nasze najbliższe otoczenie. Sprawia, że w danym miejscu żyje nam się lepiej. Wyciąga rękę do osób znajdujących się w trudnej sytuacji, a jednocześnie pozwala realizować pasje, czasem zdobyć nowy zawód. Chcemy doceniać  animatorów, organizacje pozarządowe, instytucje, samorządy i prywatne firmy, które są otwarte na świat, podejmują wyzwania, są społecznie odpowiedzialne – mówi zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz, który wręczył pamiątkowe statuetki zwycięzcom.

W kategorii Podmiot ekonomii społecznej nagrodę główną przyznano Stowarzyszeniu SOS dla Rodziny. Organizacja od roku 2009 prowadzi Centrum Integracji Społecznej SOS. Dzięki decyzji władz samorządowych stowarzyszenie otrzymało w nieodpłatne użyczenie budynki, w których powstała restauracja „Włoski Ogród” oraz pokoje gościnne „Park pokoje”. To tu aktywizuje się osoby długotrwale bezrobotne, niewykwalifikowane, wychodzące z uzależnień. Oba miejsca dostarczają usługi gastronomiczne i hotelarskie, dzięki czemu CIS posiada swobodę finansową, niezależność programową, osiąga cele statutowe. W 2017 r. przy Stowarzyszeniu powstał kolejny podmiot ekonomii społecznej – Spółdzielnia Socjalna OK.!