Czterdzieści lat temu, 16 października 1978 r,  konklawe  wybrało abp. Karola Wojtyłę 264. papieżem i 6. Suwerenem Państwa Watykańskiego. Jan Paweł II był jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia m.in. w Europie Środkowej i Wschodniej.

 POLUB NAS #wirtualnepolice

Minęło czterdzieści lat kiedy to Polak abp Karol Wojtyła został papieżem Janem Pawłem II. W Policach pod figurą św. Jana Pawła II, na skwerze Jego imienia, odbyło się spotkanie modlitewne pod przewodnictwem  ks. kan. Waldemara Gasztkowskiego - proboszcza parafii pw. św. Kazimierza w Policach.

- Jak Mojżesz, który rzucał kamiennymi tablicami by wstrząsnąć ludem, ich myśleniem, tak wołał raz po raz Jan Paweł II a lud cieszył się jak dobrym festynem. (...) Czy słuchaliśmy Ojca Świętego czy tylko cieszyliśmy się, że ta świętość stoi pośród nas i jesteśmy bezpieczni - mówił ks. kan. Waldemar Gasztkowski. - Co my zrobiliśmy z tym Jego nauczaniem.

Głównym wykładnikiem pontyfikatu Karola Wojtyły były pielgrzymki. Z tego też powodu został on wkrótce potem nazwany: „papieżem-pielgrzymem”. W czerwcu1979 udał się w pierwszą pielgrzymkę do Polski, gdzie podczas tej wizyty padły słynne później słowa: „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

fot. Mariusz Hałgas
WIRTUALNE POLICE - police24.pl