Innowator Jutra to plebiscyt, w którym Internauci wyłaniają osobowość, która może zmienić świat. Głosować można na Kandydatów, którymi są Młodzi Naukowcy w wieku 13-20 lat, uczestnicy krajowego finału Konkursu Naukowego E(x)plory 2018. Wśród kandydatek i kandydatów jest mieszkanka naszej gminy Kamila Splinter.

 POLUB NAS #wirtualnepolice

Projekt Kamili Splinter to: Rekrystalizacja – zwiększenie potencjału wykorzystania siarczanu(VI) żelaza(II).

Kamila Splinter ma 20 lat, studiuje na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie - Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej.

- Wiem, że proces technologiczny nad którym pracuję, a który zakłada rekrystalizację FeSO4·7H2O, może okazać się bardziej efektywnym i tańszym procesem, niż aktualnie stosowane metody. Samo zagospodarowanie odpadu powoduje przede wszystkim efekty ekologiczne - brak składowisk, a w efekcie zniwelowanie zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych - napisała Kamila Splinter.

Celem projektu jest zbadanie możliwości wykorzystania zgromadzonego na składowisku siarczanu(VI) żelaza(II). W badaniach zostaną zastosowane klasyczne i instrumentalne metody analityczne takie jak technika ICP-OES, metody spektrometryczne i grawimetryczne oraz analiza dyfrakcyjna XRD. Ponadto wykorzystany zostanie mikroskop optyczny do analizy kryształów. Pozytywne rezultaty w aspekcie otrzymania oczyszczonego siarczanu(VI) żelaza(II) wskażą możliwości jego dalszego wykorzystania (np. pigmenty żelazowe, koagulanty). Pozwoli to na stopniowe zagospodarowanie zdeponowanego na składowisku odpadu z produkcji bieli tytanowej.

Na Innowatora Jutra 2018 głosować można od 15 do 25 października 2018 do godz. 15:00.

ZAGŁOSOWAĆ MOŻNA TUTAJ