19 października na Cmentarzu Komunalnym w Policach odsłonięto monument  upamiętniający Greków, którzy 70 lat temu przybyli do Polski. Jednym z miejsc, w którym się osiedlili były Police.  Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Greków Pomorza Zachodniego w Polsce „ELLAS PAREA”.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Przybyłych na uroczystość gości powitała prezes Stowarzyszenie Greków Pomorza Zachodniego w Polsce „ELLAS PAREA” Ekaterini Ewangelu.

- Ze szczególną radością witam wszystkich tych, którzy przyczynili się do tego, że możemy uczcić pamięć Greków, którym nie dane było wrócić do Ojczyzny - mówiła Ekaterini Ewangelu. - My dzieci uchodźców mamy obowiązek pamiętać i przekazywać pamięć o naszych przodkach kolejnym pokoleniom.

- Dzisiaj obchodzimy 70-lecie obecności naszych braci greckich, którzy w 1948 r. przybyli tu na gościnną Ziemię Policką. Jechali w nieznane, aby tu zamieszkać, (…), aby pośród tej pożogi wojennej znaleźć chociaż trochę spokoju, trochę ciszy – mówił burmistrz Polic Władysław Diakun.

Po odsłonięciu monumentu na cmentarzu goście mogli zobaczyć zorganizowaną w hotelu Dobosz wystawę zdjęć greckich osadników.